Lesní stezka Petrovice

Chcete se projít v krásné přírodě a navíc zabavit děti a něco se dozvědět, pak je lesní stezka Petrovice to pravé!

Stezka se otevřela v roce 2017 na okraji Petrovic, určená hlavně dětem s rodiči. Základní okruh měří asi kilometr, procházku si můžeme prodloužit o dalších cca tři čtvrtě kilometru zacházkou k menhiru – velkému kameni.

Stezka je vedena po lesních cestách, přesto je se sportovním kočárkem sjízdná. Není nijak náročná, absolvujeme pouze minimální stoupání a klesání a od první informační tabule je již dobře značená.

Stezka začíná za posledními domy obce a prozatím k ní není přístup vyznačen – musíte se doptat místních. Pokud přijíždíte autem směrem od Sedlčan, projeďte přes náměstí po hlavní silnici směrem na Kovářov a před koncem obce odbočte doleva – pozor, odbočka není nijak značena. Pokud jste dojeli až k benzinové stanici, jste špatně – otočte se a vracejte se zpět. Na první možné křižovatce se dejte ostrou zatáčkou doprava a po 50 metrech již uvidíte vpovzdálí fotbalové hřiště a hřbitov.

Zaparkovat je možné u fotbalového hřiště – štěrková cesta s kamínkovým parkovištěm.

Od parkoviště se vrátíme cca 50metrů po stejné cestě, po které jsme přijeli a to už uvidíme zelenou turistickou značku a po pravé straně silnice také dřevěnou šipku Lesní stezka. Zahneme zde tedy ve směru šipky vlevo a pokračujeme po asfaltové cestě mezi obytnými domy mírným stoupáním po zelené turistické značce. Asi po 150m již potkáváme altánek s posezením a úvodní informační tabuli s mapou a popisem Lesní stezky.

Po asi 30 metrech následuje dětské hřiště s velkou prolézací sestavou, se skluzavkou a dvěma závěsnými houpačkami, s prvky na ručkování a na udržení rovnováhy. Dále pokračujeme k zastavení U tří bříz, kde je vybudována ptačí pozorovatelna a zároveň jakási vstupní brána na lesní stezku. Najdeme zde také edukační tabule o nejznámějších ptácích našich lesů.

Přes zastávky Vlčí loh s ukázkou keltské polozemnice, s houpacím prvkem pro děti a velkým altánem pokračujeme k menhiru. Zde je úsek od posledního rozcestí v podstatě neznačen, jde se po lesní cestě mírným stoupáním asi 10 minut na vršek kopečku, kde je na krásném lučním rozcestí vztyčený asi dvoumetrový menhir. Od něj se vracíme na Lesní rozcestí stejnou cestou, na rozcestí se tentokrát vydáváme doleva na zastavení U čtyř lip – zde je kromě krásný vzrostlých lip k vidění také edukační tabule o určování světových stran a stáří stromu z jeho pařezu, dále edukační tabule o místní geologii.

Lesní cestou vysekanou na zarostlé stráni se vracíme k Vlčímu lohu, odtud doleva kolem Jarní studánky zpět k úvodnímu zastavení.

  • Adresa cíle

    Petrovice na Sedlčansku

Partneři slavností

Partneři posvícení

Logo partnera Město Milevsko
Logo partnera Dům kultury Milevsko
Logo partnera o106
Logo partnera Voxtox
Logo partnera Milevské noviny
Logo partnera Nej.cz s.r.o.
Logo partnera ČEVAK a. s.
Logo partnera Tomegas s. r. o.
Logo partnera SVACON s. r. o.
Logo partnera VEBA PLYN
Logo partnera ACOND a. s.
Logo partnera KV2 Audio
Logo partnera LUWEX
Logo partnera RADIOSTAV
Logo partnera Autobaterie Tollinger
Logo partnera Toulava - turistická oblast
Logo partnera Klášter Milevsko
Logo partnera Jihočeský kraj