Kostel sv. Bartoloměje

Kostel sv. Bartoloměje se nachází v centru města na náměstí E. Beneše a je chráněn jako kulturní památka České republiky.

Tento pseudorománský kostel z roku 1866 vznikl na místě původního gotického kostelíka, postaveného Švamberky na počátku 16. století.

Jedná se o trojlodní stavbu s pětiboce uzavřeným presbytářem a hranolovitou věží nad severním průčelím, která je vedle klášterní baziliky považována za druhý symbol města. Vybavení kostela je novogotické, pochází převážně z doby jeho výstavby. Některé obrazy a sochy jsou však staršího původu, do kostela byly přeneseny z jiných církevních objektů z okolí Milevska. Vnitřní výmalbu kostela provedli místní malíři roku 1902.

Kostel byl vystavěn jako votivní, tedy jako díkůvzdání za to, že císař František Josef I. vyvázl roku 1853 z nebezpečí, když na něj byl ve Vídni spáchán atentát. Maďarský nacionalista Libényi panovníka těžce zranil nožem, ale císař se nakonec uzdravil. Na stavbu tohoto kostela přispěla řada vysoce postavených osobností, včetně někdejšího císaře Ferdinanda V.

Kostel sv. Bartoloměje je veřejnosti přístupný o bohoslužbách a v případě konání kulturních akcí. Mimo to mají návštěvníci v létě díky mřížím, které jsou instalovány za vchodovými dveřmi, možnost alespoň nahlédnout do interiéru kostela a pokochat se jeho majestátností.

  • Adresa cíle

    nám. E. Beneše, 399 01 Milevsko

Partneři slavností

Partneři posvícení

Logo partnera Město Milevsko
Logo partnera Dům kultury Milevsko
Logo partnera o106
Logo partnera Voxtox
Logo partnera Milevské noviny
Logo partnera Nej.cz s.r.o.
Logo partnera ČEVAK a. s.
Logo partnera VEBA PLYN
Logo partnera Tomegas s. r. o.
Logo partnera SVACON s. r. o.
Logo partnera ACOND a. s.
Logo partnera KV2 Audio
Logo partnera LUWEX
Logo partnera RADIOSTAV
Logo partnera Autobaterie Tollinger
Logo partnera Toulava - turistická oblast
Logo partnera Klášter Milevsko
Logo partnera Jihočeský kraj