Muzeum milevských maškar

Chcete zažít něco nevšedního, užít si legraci? Navštivte Muzeum maškar, které je vhodné především pro děti i ty nejmenší, ale užije si zde legraci i starší generace.

Muzeum je český unikát, neboť je jediným muzeem v ČR, které se zaměřuje na dějiny zdejší národopisné tradice - masopustních průvodů. Muzeum milevských maškar se věnuje tradici, sahající až k lidovým hrám a středověkým městským slavnostem.

V roce 2016 byly milevské maškary zařazeny na Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury Jihočeského kraje. V roce 2016 se město Milevsko rozhodlo jedné z nejcharakterističtějších tradic města zřídit stálou expozici.

Prohlídka muzea

Vstup do muzea je přes infocentrum.

Prohlídka začíná v přízemí, kde si prohlédnete bývalou trezorovnu České spořitelny, kde se nachází původní trezor se starými platidly. Dále se zde můžete těšit na kolekci tradičních masek a to až z doby první republiky.

Poté vystoupáte po schodech (pro osoby s omezenou pohyblivostí je k dispozici výtah) do prvního patra, kde teprve začíná ta pravá podívaná.

Říkáte si, jaká podívaná? No, přece náš maškarní průvod! Nejsou to přesné kopie, protože původní masky se neustále měnily. A na jaké masky se můžete vůbec těšit? Tak třeba na našeho Dlouhána, u kterého si můžete tipnout, jak je asi veliký? Přijďte se podívat a uvidíte sami! Postavy v průvodu můžete také porovnat i se starými fotografiemi umístěnými na stěnách muzea.

V další místnosti je malý kinosál, ve kterém se můžete pohodlně usadit a zhlédnout dokumentární záběry i novodobější videa z některých masopustních průvodů, ale mimo to i náš krátký spot, který je vtipně vytvořen tak, aby zaujal i ty nejmenší. Na stěnách jsou promítány masky v nadživotní velikosti.

V poslední místnosti je fotografický koutek, kde si sami můžete vyzkoušet, jaké to bylo nosit tak velké masky na hlavě a vyfotit se s nimi a mít tak veselou vzpomínku nejen na masky, ale i na naše muzeum. Samozřejmě si můžete vyzkoušet i různé obleky s maškarní tématikou. A pro vaše nejmenší je zde připravena výtvarná dílnička, kde si mohou vaše děti vybarvit vlastní masku (za příplatek), popř. omalovánky, s maškarním tématem. Probíhají tady během roku pravidelně tvořivé dílničky pro děti.

Otevírací doba (otevřeno celoročně)

Září – Květen
ÚTERÝ – PÁTEK 9:00 - 12:00   13:00 - 17:00
SOBOTA 9:00 - 12:00  

STÁTNÍ SVÁTKY 13:00 - 17:00  

Červen – Srpen
PONDĚLÍ – SOBOTA 9:00 - 12:00   13 - 17:00
NEDĚLE A STÁTNÍ SVÁTKY 13:00 - 17:00  

Poslední prohlídka 30 minut před koncem otevírací doby. Muzeum je přístupné i pro osoby s omezenou pohyblivostí.

Vstupné

3 - 6 let 5 Kč
6 - 15 let 25 Kč
od 15 let 50 Kč
důchodci, studenti, ZTP 25 Kč
rodinné vstupné 2 dospělí + 2 děti 125 Kč
hromadné vstupné 10 a více osob sleva (na osobu) -10 Kč
 

Partneři slavností

Partneři posvícení

Logo partnera Město Milevsko
Logo partnera Dům kultury Milevsko
Logo partnera o106
Logo partnera Voxtox
Logo partnera Milevské noviny
Logo partnera Nej.cz s.r.o.
Logo partnera ČEVAK a. s.
Logo partnera VEBA PLYN
Logo partnera Tomegas s. r. o.
Logo partnera SVACON s. r. o.
Logo partnera ACOND a. s.
Logo partnera KV2 Audio
Logo partnera LUWEX
Logo partnera RADIOSTAV
Logo partnera Autobaterie Tollinger
Logo partnera Toulava - turistická oblast
Logo partnera Klášter Milevsko
Logo partnera Jihočeský kraj