Žďákovský most

Žďákovský most je unikátní stavebně-technická památka vážící cca 4000 tun, která překonává řeku Vltavu v místech Orlické přehrady.

Výstavba mostu pod vedením J. Bursy a J. Zemana probíhala zároveň s budováním vodního díla Orlík. K dokončení a slavnostnímu zprovoznění mostu došlo v roce 1967 a v době svého vzniku byl největším jednoobloukovým ocelovým mostem na světě. Dnes zaujímá osmou příčku. Tento most je 543 m dlouhý a klene se 50 m nad hladinou Orlické přehrady, která v těchto místech dosahuje hloubky až 60 m.

Most, pojmenovaný podle nedaleké osady Žďákov zatopené při napouštění Orlické přehradní nádrže, spojuje vltavské břehy u obce Orlík nad Vltavou a vede po něm silnice z Milevska do Březnice.

Pro turisty je dostupný několika stezkami či naučnou stezkou Zvíkov-Orlík. Na obou koncích mostu najdete parkoviště pro automobily, na levém břehu je k dispozici také občerstvení.

Z mostu se odkrývá nádherný výhled na hladinu Orlické nádrže a zajímavý je také pohled na konstrukci mostu z cesty vedoucí pod ním. Jako silniční přechod přes Vltavu byl Žďákov znám od nepaměti.

  • Adresa cíle

    Žďákovský most, obec Orlík nad Vltavou

Partneři slavností

Partneři posvícení

Logo partnera Město Milevsko
Logo partnera Dům kultury Milevsko
Logo partnera o106
Logo partnera Voxtox
Logo partnera Milevské noviny
Logo partnera Nej.cz s.r.o.
Logo partnera ČEVAK a. s.
Logo partnera VEBA PLYN
Logo partnera Tomegas s. r. o.
Logo partnera SVACON s. r. o.
Logo partnera ACOND a. s.
Logo partnera KV2 Audio
Logo partnera LUWEX
Logo partnera RADIOSTAV
Logo partnera Autobaterie Tollinger
Logo partnera Toulava - turistická oblast
Logo partnera Klášter Milevsko
Logo partnera Jihočeský kraj