Tvrz Vlksice

Tvrz Vlksice je původně gotická, vodní tvrz. Stojí na jihovýchodním okraji návsi obce na vyvýšeném svažujícím se terénu.

Jedná se o jednopatrovou, nepodsklepenou budovu  s obdélníkovým půdorysem a sedlovou střechou. Patří k ní též pěkná zahrada se studnou, v kameni roubenou.

Místnosti jsou klenuté a zachovala se i černá kuchyně, která je velikostí svého komínu ve střední Evropě ojedinělá. Na vnějších zdech tvrze si lze prohlédnout pozůstatky sgrafitové výzdoby.

Historie

Zachovalá renesanční tvrz pochází z 1. poloviny 16. století. Tvrz nechali vystavět Tetaurové z Tetova, má strategickou polohu, neboť je situována na vyvýšeném místě ve vsi a z jihovýchodní strany je chráněna rybníkem. V r. 1537 se zmiňuje Bedřich Vlček z Tetova. R. 1570 ji koupil Jiřík Těmín z Těmic, dále se majitelé často střídali. Od r. 1689 sloužila jako sýpka. Od r. 1986 je v majetku rodiny Šámalíkovy a je opět obývána.

Současnost

Na tvrzi jsou pořádána divadelní představení – v červenci divadlo TY-já-tr a v září divadlo KAŠPAR, která každoročně přilákají řadu návštěvníků. Není se čemu divit, vždyť prostředí této starobylé tvrze ještě umocňuje děj těchto divadelních her.

Tvrz není volně přístupná veřejnosti, ale je možno se domluvit po předchozí domluvě s majitelkou tvrze. Paní majitelka provádí poté v historickém kostýmu.

Partneři slavností

Partneři posvícení

Logo partnera Město Milevsko
Logo partnera Dům kultury Milevsko
Logo partnera o106
Logo partnera Voxtox
Logo partnera Milevské noviny
Logo partnera Nej.cz s.r.o.
Logo partnera ČEVAK a. s.
Logo partnera VEBA PLYN
Logo partnera Tomegas s. r. o.
Logo partnera SVACON s. r. o.
Logo partnera ACOND a. s.
Logo partnera KV2 Audio
Logo partnera LUWEX
Logo partnera RADIOSTAV
Logo partnera Autobaterie Tollinger
Logo partnera Toulava - turistická oblast
Logo partnera Klášter Milevsko
Logo partnera Jihočeský kraj